Menu

Umuda Kelepçe Vurulmaz Fıratın Kardeşi Kimdir

İsmi İlayda Akdoğan olan 21 Temmuz 1998 İstanbul doğumlu Türk sinema ve dizi oyuncusudur. Profesyonel oyunculuğa henüz altı yaşında adım atan İlayda Akdoğan orta ve lisede de çeşitli rollerde oynamıştır.

Şuan lise eğitimine devam eden İlayda Akdoğan, annesinin bebeklik fotoğraflarını bir dergiye göndermesiyle oyunculuk hayatı başlamıştır. Yengeç burcudur ve kahverengi gözlere sahiptir.

Oyunculuk kariyeri 

İlk olarak kariyerine 2004 yılında en iyi arkadaşım dizisi ile televizyon dünyasına kendini göstermiştir. Yönetmenliğini Hamdi Alkan’ın yaptığı fantastik komedi olan en iyi arkadaşım dizisindeki rolü Barış’ın kuzeni olan eda-seda ikilisinden edadır ve çok fazla ‘şeker’ kelimesi kullanmasıyla akıllarda kalmıştır.

İkinci olarak 2005 yapımı olan yine Hamdi Alkan yönetmenliğinde afacanlar kampı dizisidir. Daha sonra bez bebek dizisinde rol alarak kendini göstermiştir ve aynı dönemde sevgili dünürüm dizisinde de rol almıştır. Genç yaşına rağmen başarılı işler çıkarmıştır.

2015 yılında vizyona giren Mustang filmiyle de sinemaya adım atmıştır. Kastamonu’da bulunan 5 kız kardeşin özgürlük hikayesi olan Mustang’da kardeşlerin hareketlerini kasaba halkı tarafından edepsizlik olarak yorumlanması ve maruz kaldıkları baskıya karşı kararlı dayanışmaları konu ediliyor.

Cannes film festivalinde dakikalarca ayakta alkışlanan film 21. Saraybosna film festivalinde ödüller almıştır. Mustang’dan sonra 2016 yılında oyunbozan dizisinde rol alarak oyunculuğa devam etmiştir. Şuan fox TV de yayımlanan umuda kelepçe vurulmaz adlı dizi de rol alıyor.

Bu Yazıya Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain