Menu

Televizyon İzlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Bilinmesi gereken Önemli Kurallar

televizyon-izlerken
Günümüzde artık televizyonlar hayatımızın neredeyse olmazsa olmazı haline dönüşmüştür. Öyle ki her odada ve mutfakta dahi televizyonla yaşar hale geldik. Sosyal yaşantının ve komşuluk ilişkilerinin neredeyse kalmadığı günümüzde televizyonları arkadaş gibi görür olduk. Çok faydalı bilgiler öğrenebildiğimiz televizyon maalesef çoğu zaman kötü örnekleri de önümüze getirebilmektedir. Bu yüzden izlediğimiz programlarda seçici davranmalıyız.

– Eğer televizyon izlerken yanımızda çocuklarımız da varsa, onlara zarar verebilecek, kötü örnek olacak programları kesinlikle izlememeliyiz.

– Çocukların izlemekten hoşlandığı çizgi filmlerde de seçici davranmalı, şiddet ve kavga içeren filmleri izlemelerine engel olmalıyız.

– Ruh sağlığımızı etkileyecek şekilde, birbiriyle sürekli kavga eden insanların konuk olduğu programları izlememeliyiz.

– Televizyon izlerken, televizyon ile aramızda en az 5 ya da 6 metre mesafe olmalıdır. Çünkü artık çok büyük ekranlı televizyonlar var. Yakından izleme sonucunda zamanla ciddi göz rahatsızlıkları, görme bozuklukları ile karşılaşabiliriz.

– Televizyonun sesi çok yüksek tonda olmamalıdır. Kulağımız bu ses tonuna alışıp, zamanla daha düşük sesleri duyamaz hale gelecektir.

– Televizyon izlerken mümkün olduğu kadar tam karşısından ve gözümüzün tam görme hizasındaki yükseklikten izlemeliyiz. Çok aşağıda, yukarıda ya da çapraz şekilde boynumuzu çevirerek izlersek, zamanla boyun ağrılarına ve boyun tutulmalarına sebep olabilir.

– Televizyon izlerken karşısında kesinlikle uyuyup kalmamalıyız. Uzun süre açık kaldığı için enerji kaybı olacağı gibi, çalışırken sürekli radyasyon yayan televizyon sağlığımızı da olumsuz yönde etkileyecektir.

Bu Yazıya Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain