Menu

Merak Edilen Dünyanın Yedi Harikası İsimleri Ve Ülkeleri

dunyanin-yedi-harikasi
Dünyanın 7 harikası, yeryüzünde bulunan ve insan gücü kullanılarak yapılan, yapıtlara verilen isimdir.

Dünyanın 7 harikası ve bulundukları ülkeler hangileridir?

  1. Keops Piramidi – Mısır

Mısır Piramitleri, 20 yılı aşkın sürede tamamlanmıştır. 145.75 m yükseklikte olma özelliğini taşımaktadırlar. Mısır Piramitleri, Firavun Khufu (Keops) tarafından yaptırılmıştır.

  1. Babil’ in Asma Bahçeleri – Irak

Mezopotamya’ da bulunan Babil’ in Asma Bahçeleri egzotik bitkilerin bulunduğu ve akan suların bulunduğu bir yer olduğu anlatılmaktadır. Babil’ in Asma Bahçeleri günümüzde bulunmamaktadır, tüm izleri silinmiştir.

  1. İskenderiye Feneri – Mısır

Yapımı yaklaşık 40 yıl süre içerisinde tamamlanmıştır. Dünya üzerinde bulunan en yüksek fenerdir. Fener 50 km uzaktan bakılsa bile görülebilmektedir.

  1. Artemis Tapınağı Efes –Türkiye

Tamamı mermer ile kaplı olan tapınak Diana tapınağı ismi ile de anılmaktadır. Artemis Tapınağı M.Ö. 7.yüzyılda yapılmaya başlanmıştır. Tamamlanma süreci 120 yıl sürmüştür.

  1. Mausoleus’ un Mezarı Halikarnas – Türkiye

Bodrum’ da bulunan kralın mezarı, kız kardeşi ve karısı tarafından yaptırılmıştır. Mimarisi ile mısır piramitlerini ve yunan yapılarını bir araya getirdiği gözlenmiştir.

  1. Zeus Heykeli – Yunanistan

Yunan tanrısı olan Zeus için yapılan bu heykel, 12 metre yüksekliğinde olmaktadır. Zeus heykeli bir yangın esnasında yok olmuştur.

  1. Rodos Heykeli – Yunanistan

Rodos Heykeli, Yunan Güneş Tanrısı olan Helios’ un heykeli olmaktadır. Yapımı 12 yıl sürmüştür. Heykel M.Ö 304’ te bitirilmiştir.

Bu Yazıya Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain