Menu

Hamsi Fiyatları Ortalama Ne Kadar Oldu?

hamsi-fiyatlari
İnsanların kış aylarında olsun yaz aylarında olsun özellikle sahile yakın olan şehirlerde balık tüketimi bir hayli üst seviyede olmaktadır.

Tüketim olarak balıkların tercih edilmesi hem insanın sağlık açısından olumlu bir seyir içine girmesine vesile olur hem de balıkçılık sektörünün sürekli bir çalışır halde kalmasına yardımcı olur. Balık sezonu her yıl 1 Eylülde başlamaktadır.

Günümüzde Hamsi Fiyatı

Balık haline gelmeden önce kilosu 3 ile 5 Türk Lirası arasında satılan balıkların mahalle pazarlarında 8 ile 10 Türk Lirası arasında alıcı bulmaktadır. Bunun yanında balıkçılarda hamsi fiyatı ortalama 12 ile 15 Türk Lirası arasında değişmektedir. Balıkların halden alıcıya kadar olan süreçte fiyatları değişmektedir.

İnsanların Tercih Ettiği Balık Türleri

Genellikle mevsimine göre tüketilen balıklar arasında Hamsi, Lüfer, Çipura, Levrek veya alabalık gibi balık çeşitleri tüketilmektedir. Bunlardan yaz aylarında tüketileni ayrı kış aylarında tüketileni ise tamamen farklıdır.

İnsanların Kış Aylarında Balık Tüketim Tercihi

Balık yasağının ortadan kalkması ile tüm balıkçıların denize açılması gerçekleşir. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan Hamsi tüm toplum tarafından ortak olarak tüketilen bir balık çeşidi olarak bilinmektedir. Kış aylarında yağlanması ile birlikte balıkçılar tarafından toplu bir şekilde tutulan hamsi balığı herkes tarafından alımı yapılabilen balık türüdür. Kış aylarında mahalle pazarlarında fiyatı 5 liraya kadar düştüğü bilinmektedir. Elbette bu durum belirli bir dönem için geçerlidir.

Bu Yazıya Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain