Menu

Benzin Fiyatları Neden Artıyor? Sebebi Belli Oldu!

benzin-fiyatlari-neden-artiyor
Ülkemizde hemen hemen tüm iş sektörlerinde kullanılan petrokimyasal ürünlere dayalı olarak son zamanlarda yaşanan fiyat hareketliliği insanlar tarafından dikkatle takip edilmektedir. Dikkati çeken son gelişmelerden birisi de herkesin kullandığı sıvı yakıt olan Benzin fiyatında yaşanan değişimlerdir.

Petrokimyasal Ürünlerin Temin Edilmesi 

Ülkemizde yeteri kadar çıkmayan petrol ürünleri genelde ülkemize dışarıdan ithal edilerek getirilmektedir. Özellikle Kuzey Irak, Suudi Arabistan, İran, Kuveyt gibi ülkelerden ithal ettiğimiz petrokimya ürünlerinin ödenmesinde dolar kullanılmaktadır. Küresel olarak belirlenen varil fiyatları dolar üzerinden fiyatlandırılmaktadır.

Bu fiyatlanmanın ülkemiz içerisinde olan dolar kurunda yaşanan değişimlerden etkileneceği de bilinmektedir. Özellikle Ortadoğu’da yaşanan terör, iç savaş ve kaos durumu dolar üzerindeki etkisini göstermektedir.

Daha önceleri petrol varil fiyatı 20 dolar iken günümüzde bu oran 40/50 dolar arasında seyretmektedir. Bu durumda dolar üzerindeki kur artışı varil fiyatını da ülke para birimimizde direkt olarak yansımaktadır.

Benzin Fiyatlarının Belirlenmesi 

Ülkemizin petrol ithal eden ülkelerin başında gelmemizden dolayı petrokimya ürünlerinde oluşan değişimlerden direkt olarak etkilenmektedir. Bu etkinin son zamanlarda yukarı yönlü oluşmasında elbette en önemli etken doların yukarı yönlü olan seyridir.

Doların özellikle Amerika Birleşik Devletleri başkanlık sonucundan sonra yukarı yönlü seyretmesi ve FED ‘in faiz artırma işareti ile birlikte dolar güncel olarak 3,40- 3,45 arasında dolaşmaktadır. Bu durumun benzin fiyatlarını da yukarı yönlü seyretmesine vesile olmaktadır.

Bu Yazıya Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain